marți, 15 ianuarie 2013

Proiect de lectie Kui Marta Mihaela


Tutore: Ceapsa Iuliana
Supervizor: Grati Gloria
Proiect de tehnologie didactica


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timișoara
PROPUNĂTOR: Kui Marta Mihaela
DATA: 27.11.2012
ORA: 1 (8:00 – 9:00)
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Studiul formelor și culorii
TEMA LECŢIEI: Elemente decorative – suprapunere grafică
TIPUL LECŢIEI: Predare
SUBIECTUL LECȚIEI: Marea Unire de la 1918

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
-          Exersarea mijloacelor specifice, utilizarea variata a elementelor limbajului plastic
-          Largirea orizontului de cunoastere prin studiu teoretic si observarea documentatiei
-          Stimularea proceselor intelectuale de analiza si sinteza
-          Problematizarea si gasirea de solutii in situatii inedite
-          Dezvoltarea gandirii artistice, a imaginatiei, inventivitatii si creativitatii
-          Aplicarea in practica a cunostintelor teoretice acumulate si aprofundarea lor prin realizarea unor structuri concrete

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să explice motivul decorativ, stilizarea, și suprapunerea grafică
O2- Să observe pe imaginile din manual, albume de arta, planse-model ;
O3- Să rezolve tema plastica ;
O4- Să respecte etapele de lucru ;
O5- Să realizeze o compozitie, folosind tratarea picturala prin suprapunere grafica;
O6- Să evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: Conversaţia, problematizarea, explicaţia, demonstratie, munca independenta

Mijloace: Coala de hârtie A3, instrumente de lucru, culori, planşe, manual, catalog de note, caprite, sevalete, plansete, ilustratii, pensule.

Forme de organizare: Colectiv, grup, individual


EVALUARE: Aprecierea şi autoaprecierea lucrărilor


BIBLIOGRAFIE:
“Arta populară” – Paul Petrescu, Elena Secoșan
“Cusăturile și broderiile costumului popular din România” – Ecaterina D. Tomina
Manual pentru clasa a V-a – Nicolae Filoteanu, Doina Marian

Secvenţele lecţiei
Dozare
Ob. op.
Conţinutul ştiinţific al lecţiei
Strategia didactică
Observaţii
Metode
Mijloace
Forme de organizare
C
G
I
1.Moment organizatoric
2
Min.

Efectuarea  prezenţei.
Aranjarea atelierului (caprite, sevalete, plansete), pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare pentru desfăşurarea activităţii de creație  plastică.

Conversatia:

Catalog de note, caprite, sevalete, plansete, coala de hârtie 50/70 cm, instrumente de lucru, culori
X

X

2.Captarea atenţiei
2
Min.

Se va pune in discutie teme anterioare, cunostinte asimilate de elevi, se va reactiva etapele parcurse deja de elevi, pentru a face legatura cu tema noua.
Întrebare: Ce s-a întâmplat de 1 Decembrie?
Conversatia

X

X

3.Anunţarea lecţiei
2min
O1
O2
Se va anunta tema propriu zisa: Sa realizeze o compozitie deschisa, dinamica, cu personaje in costume populare redand atmosfera de sarbatoare cea a avut loc la Marea Unire. Vor folosi tratarea picturala prin suprapunere grafica, si binenteles motivul decorativ ce apare pe costumele populare ale romanilor.
Conversatia
Explicatia
Imagini planse demonstrative, manual
X

X

4.Prezentarea
noului conţinut


Se discuta despre motivul decorativ:
Motivul decorativ este elemntul fundamental al compozitiei ornamentale. In arta noastra populara avem multe motive decorative, dintre care unele sunt celebre: soarele,omul, pomul vietii, vasul cu flori,pasari, calul cu calaret etc.
Alte motive decorative sunt florile, unele plante, animale insecte,pasari,cat si chipuri ale omului, care nu exista in realitate.
Pentru a deveni motiv decorativ, elementul ales din natura trebui stilizat.
Se va explica procedeul stilizarii:
Stilizarea este un procedeu de creare a motivului decorativ. Decorarea se face pe diverse materiale (lemn, piatra textile) De aceea, motivul trebuie sa fie conceput in scopul folosirii lui. El poate sa se incadreze in unele forme geometrice (patrat, cerc, triunghi) sau poate fi desenat liber, artistic
Prin stilizare sunt selectate trasaturile caracteristice ale unnor forme,înlaturand detaliile nesemnificative, neesentiale.
Stilizarea nu este o simplificare si nici o amplificare a elementului stilizat, ci o subliniere a trasaturilor caracteristice. O frunza de liliac sau de plo are o alta forma decat o frunza de stejar. Deci caracteristicile lor sunt diferite.
Motivele decorative create prin metoda stilizarii pot di repetabile sau unice.
Se va explica tratarea picturala prin suprapunere grafica :
- este un alt procedeu al
modularii prin vibrarea unor suprafete picturale ;
-prin suprapunere grafica pot fi puse in evidenta unele ornamente vestimentare ;
- tratarea picturala prin suprapunere grafica, se face cu migala, este o compozitie nefigurativa cu linie spiralata trasata in duct continuu.Este decorativa pentru ca nu exprima volum ori spatialitate
-se discuta imagini din manual, plase model si albume de arta ;






5. .Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor
35min
O3

In prima faza elevii vor incepe realizarea temei date prin schitarea in desen a compozitiei lor. Timp in care profesorul va face observatii individual pentru intelegerea si realizarea temei cat mai concret.
Mai apoi se vor apuca sa trateze pictural aceasta tema.
Conversatia



X

6.Incheierea lectiei
5min

Stimularea spiritului de observaţie şi a creativităţii.
Se vor face corecturi colective şi individuale
Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.
Evidentiez elevii cu rezultate optime.
Conversatia
Observatia
Lucrarile elevilor
X

X







Un comentariu: