PROIECT DIDACTIC
SUPERVIZOR: GATI GLORIA
TUTORE: CEAPSA IULIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Cercul de
Arte Plastice
PROPUNĂTOR: Cosarba Rodica
DATA: 26.11.2011
CLASA: a –X –a B
Ora: 1
ARIA CURICULARĂ: Arte
OBIECTUL DE ÎNVÎŢÎMÂNT: Studiul
culorii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Luminozitatea,calitatea si puritatea
culorilor
TEMA LECŢIEI: Contrastul culorilor in sine
SUBIECTUL: Felicitari 3D
TIPUL LECŢIEI: Predare
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE: Conversaţia, observaţia,
explicaţia, demonstraţia
MIJLOACE: Materiale specifice,
hârtie cartonata in diverse culori A4, liniar, foarfece, compas, lipici solid, felicitari model
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal şi
individual
EVALUARE: Aprecierea şi
autoaprecierea lucrărilor
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1.Utilizarea elementelor de limbaj plastic, contrastul
culorilor
1.2.
Stimularea aptitudinilor practice
1.3.Exersarea imaginatiei
pentru a realiza un obiect 3D
1.4.Expunerea
plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici specifice artelor plastice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Să obtina prin decupaj,
folosindu-se de model, o forma 3D
O2 Să obtina maxim doua contraste al culorilor in
sine, pastrand simplitatea
O3 Să compuna cat mai creativ felicitarea
Nr.
crt
|
Secvenţele
lecţiei
|
Dozare
|
Ob.
Op.
|
Conţinutul
ştiinţific al lecţiei
|
Strategia
didactică
|
Observaţii
|
||||
Metode
|
Mijloace
|
Forme de
organizare
|
||||||||
C
|
G
|
I
|
||||||||
1
|
Moment
organizatoric
|
5 min
|
Se stabileşte
liniştea şi ordinea
Are loc pregătirea pentru desfăşurarea
lecţiei, controlul materialelor specifice de lucru
Absenţele se vor consemna la începutul
orei
|
Conversaţie
|
Materiale specifice, hârtie cartonata
in diverse culori A4, liniar, foarfece, compas, lipici solid, felicitari model
|
Colectiv
|
||||
2
|
Discuţii
pregătitoare
|
5 min
|
O1
|
Se prezintă felicitarile
model.
Are loc o conversaţie despre
modalităţile prin care acestea trebuie transpuse.
Se atrage atenţia asupra realizarii
corect a decupajului, explicandu-se pasii pecare trebuie sa ii urmeze.
|
Conversaţia
Demonstratia
|
Explicaţia
Felicitari model
|
Colectiv
| |||
3
|
Reactualizarea
cunoştinţelor şi analiza temei plastice
|
5 min
|
O2
|
Se discuta pe baza cunostintelor precedente in compozitie, despre contrastul
culorilor. Se explica despre luminozitatea si puritarea acestora si cum
interactioneaza.
|
Planse demonstrative,exemple cu tipurile de elemente plastice
|
Explicatii din carti
|
Colectiv
|
|||
4
|
Realizarea
subiectului
|
30 min
|
O3
|
Se aleg foile
coloratedupa care se studiaza pas cu pas modelul decupajului.
|
Explicaţia,
Studiu planse
|
|||||
5
|
Creare şi formare
a priceperilor şi deprinderilor
|
O3
|
Se obtine desenul
in creion al modelului , dupa care se decupeaza modelul si se ofera
explicatii in vederea imbinarii obiectului .
|
Explicaţia
|
||||||
6
|
Aprofundare prin
analiză
|
5 min
|
Îndrumarea
elevilor în timpul activităţii
Se vor face corecturi colective şi
individuale
Se vor aprofunda ideea urmărită prin
analizarea unor lucrări reuşite sau mai puţin reuşite
|
Exerciţiul joc
Explicaţia
Analiza
|
Planse ale elevilor
|
Colectiv
Individual
|
||||
7
|
Evaluarea
|
3 min
|
Se va face o
analiză a lucrărilor după următoarele criterii:
-Respectarea temei
plastice
-Expresivităţile
obţinute cu ajutorul elementelor de limbaj plastic, creativitate
-Unitatea si
echilibrul compozitional
|
Analiza
|
Planse ale elevilor
|
|||||
8
|
Închiderea
lecţiei
|
2 min
|
Se va face
apreciere asupra desfăşurării lecţiei în ansamblu şi se va coordona analiza
lucrarilor in directia continuarii lor cat mai corecte in ora urmatoare.
|
|||||||
Bravo!Foarte tare ideea.Si realizaile foarte bune.
RăspundețiȘtergereFoarte foarte tare ideea ta cu felicitarile 3D.cred ca si copii s-au bcurat mult si s-au descurcat.BRAVO Felicitari:)
RăspundețiȘtergereFoarte frumos!!Sunteti talentati .Felicitari :)
RăspundețiȘtergere